Jihokorejský Kangwon na přelomu ledna a února hostil 4. zimní olympijské hry mládeže. Oficiální časomírou byla posedmé Omega. Kangwon se v mnohém stal testovací platformou technologií, které budou použity i při nadcházejících XXXIII. letních olympijských hrách v Paříži.

Omega do Kangwonu přivezla své nejmodernější technologie. Mimo jiné spolehlivou fotokameru Scan’O’Vision MYRIA PRO, která dokáže v cíli pořídit od 500 do 10 000 digitálních snímků ve vysokém rozlišení 2048 pixelů.

Omega se postarala o kompletní instalaci důležitého vybavení, jako jsou výsledkové tabule, startovní brány, elektronické startovní pistole, fotoelektrické články a mnoho dalšího. Stejnou roli bude plnit také na olympijských hrách v Paříži.

Kangwon 2024 představuje nejnovější milník na sportovní cestě značky Omega. Od roku 1932 byla 30krát oficiální časomírou olympijských her a v této pozici bude pokračovat minimálně do roku 2032, tedy celých 100 let. Kromě toho Omega zastávala stejnou roli na všech šesti předchozích olympijských hrách mládeže (letních i zimních), které se poprvé konaly v Singapuru v roce 2010.

Shutterstock a Omega

Omega na pařížském Berges de Seine na dohled od Eiffelovy věže loni v červenci instalovala odpočítávající hodiny do slavnostního zahájení her 26. července 2024. Později téhož měsíce pak představila hodinky Omega Seamaster Diver 300M Paris 2024 Edition.

Čeští sportovci z Kangwonu přivezli čtyři cenné kovy a v hodnocení zemí se umístili na 19. příčce. Zlato v individuálním závodě na 10 kilometrů získala osmnáctiletá biatlonistka Ilona Plecháčová. Společně s Lukášem Kulhánkem, Hedou Mikolášovou a Jakubem Neuhäuserem pak získala bronz ve štafetovém závodě na 4 x 6 km.

Mladí hokejisté do sbírky přidali stříbro. Do finále s USA se dostali pře Slovensko (3:2), USA (6:5 sn) a Finsko (3:1). Ve finále Američanům podlehli 0:4. A konečně čtvrtý cenný kov v podobě bronzové medaile získala sedmnáctiletá Vanesa Volopichová ve slopestyle.

Andrej Poliak