Supersportovní model Audi RS 6 Avant řízený závodním jezdcem Filipem Salaquardou stojí za českým rekordem rychlostního lyžaře Radima Palána, který byl ustaven 4. října 2023 na letišti v Panenském Týnci.

Úspěšný pokus o rekord uspořádala redakce časopisu Svět motorů v průběhu natáčení svého televizního speciálu. Jako nejvyšší rychlost lyžaře na střeše automobilu je nyní v České knize rekordů zapsán údaj 208,22 km/h, který je současně také světovým rychlostním rekordem lyžaře na střeše sériově vyráběného automobilu.

„Nejtěžší pro mě bylo paradoxně dostat se na střechu auta a pak z ní slézt dolů. Samotné jízdy byly – jak už to tak bývá – vlastně za odměnu. Zvlášť ta rekordní naostro. Na střeše mi nejvíc dala zabrat první testovací, kdy mi ve sto šedesáti přišly poryvy zprava a dost to se mnou zaházelo,“ říká o svých zážitcích z rekordní jízdy rychlostní lyžař Radim Palán.

Filip Salaquarda k tomu přidává svůj pohled z „kokpitu“ Audi RS 6 Avant: „Musím říct, že jsem fakt cítil adrenalin, ale Radim musel cítit ještě mnohem větší. Mezi námi to bylo hlavně o sladění: mě jako řidiče a Radima na střeše. Vychytat to tak, abychom zbytečně nezrychlovali, zbytečně nebrzdili. A to se povedlo dokonale.“

TZ