Před 12 lety značka Blancpain představila ultrakomplikovaný počin kombinující čínský a gregoriánský kalendář s fázemi měsíce. Letos se znamení Draka vrací a Blancpain u toho nesmí chybět.

V roce 2012 se společnosti Blancpain podařil světový unikát, když představila náramkové hodinky Villeret Traditional Chinese Calendar, které kombinací složitého čínského kalendáře, gregoriánského data a měsíční fáze překlenuly hranice mezi Východem a Západem.

Letos manufaktura vstupuje do druhého dvanáctiletého cyklu uvedením nové limitované edice této velkolepé komplikace s drakem vyrytým na rotoru nátahu z červeného zlata na počest symbolu nového lunárního roku.

ČTĚTE: Swatch a Blancpain představují další oceán

Číselník je vyveden ve smaltu Grand Feu v syté zelené barvě. Navzdory složitosti a množství informací, které jsou na číselníku uvedeny, si zachovává příjemnou symetrii. Datum je umístěno po obvodu a indikováno hadovitou zlatou ručkou.

Indexy jsou vyvedeny aplikovanými římskými číslicemi z červeného zlata a tečkami na 12, 3 a 9 hodinách. Na 6. hodině je umístěna apertura fáze měsíce se zlatým měsícem a hvězdami. Zápis indexu „čtyři“ je v tomto případě IIII, což se na první pohled může zdát nesprávné. Nicméně na číselnících se tento zápis na místo všeobecně známému zápisu IV používá u věžních či dekorativních hodin.

Tři subčíselníky se stříbrnými smaltovanými nápisy v mandarínštině zprostředkovávají informace o čínském kalendáři. Další novinkou je portrét zlatého draka (a dalších jedenácti zvířat zvěrokruhu) na pozici 12. Pod drakem se nachází malý dílčí ciferník s dvojitými hodinami v číslicích a symbolech.

Číselník na 9. hodině je věnován lunárním měsícům a dnům a malá kruhová apertura se zbarví červeně, když má rok 13. interkalární měsíc. Vývoj této limitované 50kusové edice zabral pět let.

Třetí dílčí číselník na 3. hodině se symbolem jin a jang ve svém středu označuje pět živlů – dřevo, zemi, oheň, vodu a kov – a deset nebeských stonků. Mimochodem, letos je rok dřevěného draka, takže zlatá ručka by měla ukazovat na správný symbol.

Blancpain Villeret Traditional Chinese Calendar

Ref.: 00888-3632C-55B | automatický nátah | znamení čínského zvěrokruhu, datum a měsíc čínského kalendáře, označení pěti elementů, nebeských stonků a přestupných měsíců, pointer date (ukazatel data ručkou), fáze měsíce | 18k červené zlato / ø 45,2 mm | vodotěsnost 30 m | kůže z aligátora | limitovaná edice 50 kusů | cena na vyžádání (odhad 73 000 eur – 1,8 mil. Kč)

 

 

 

 

 

 

Andrej Poliak