Značka Fortis má dobrodružství a touhu po objevování pevně zakotvené ve své DNA. Nyní zve, nejen své fanoušky, na zahájení cvičné mise AMADEE-24.

AMADEE-24 je simulace mise na Mars prováděná v arménské poušti. Šestičlenná posádka vysoce kvalifikovaných astronautů bude během simulace provádět experimenty s prototypy skafandrů, aby se připravila na budoucí lidské a robotické mise na průzkum Marsu.

ČTĚTE: Značka Fortis otestovala Stratolinery ve vesmíru

Členové cvičné mise AMADEE-24 (zleva): velitelka mise Carmen Köhler, Simone Paternostro, zástupce velitelky Robert Wild, Anika Mehlis, Thomas Wijnen a Iñigo Muñoz Elorza © OeWF/vog.photo

Šest tzv. analogových astronautů bude v naprosté izolaci v habitatu v arménské poušti. Spojení s okolním světem má na starosti specializované středisko podpory mise v Rakousku, přičemž bude simulováno desetiminutové komunikační zpoždění.

Zahájení mise AMADEE-24 bude živě přenášeno 12. března na YouTube:

Fortis na 15. května ohlásila uvedení 100kusové limitované edice věnované této misi.

Nejedná se o první misi podobného druhu. První AMADEE-20 se uskutečnila v říjnu 2021 v Negevské poušti v Izraeli. Na dokumentární film o misi v angličtině se můžete podívat na YouTube. Této misi předcházely AMADEE-18 a AMADEE-15.

Letecký snímek habitatů mise AMADEE-20 v Izraeli. (c) OeWF (Florian Voggender)

Andrej Poliak