Franck Muller patřil mezi hrstku prvních nezávislých hodinářů, kteří se vydali na sólovou dráhu. Bez nadsázky o něm lze říct, že během svých aktivních let se řadil mezi nejlepší a dodnes opěvované hodináře.

Všechno se mění. Čas se neúprosnou rychlostí žene kupředu, a jak uhání, je jen nepatrným svědkem jednoho vynálezu za druhým. Spolu s jeho tokem se mění i preference zákazníků, stejně jako výrobní techniky a strategie hodinářů. Od té doby, co se pod rukama Francka Mullera rozchodil první strojek, uběhlo téměř padesát let a od prvních hodinek nesoucích jeho jméno na číselníku skoro čtyřicet.

I díky němu jsme byli svědky obrození mechanických časomír, které s námi snad ještě nějaké to desetiletí pobudou. Jen málo z nás si ale dnes dokáže představit, jak náročné muselo tehdy být přijít s vidinou vlastní značky, jak velký obnos musel být vynaložen při jejím budování a jak vysoké investice do marketingu musely být alokovány, aby se o ní někdo vůbec dozvěděl. Snažili se o to však i jiní a uspěli, tak proč ne vždy ambiciózní Franck?

Celý článek si můžete přečíst v novém vydání magazínu Watch It! č. 41. Na stáncích jej koupíte od 9. července. V elektronické podobě si magazín můžete zakoupit na Floowie.com nebo na AlzaMedia. Předplatné tištěného vydání koupíte pro ČR na Send.cz. Na Slovensku na ipredplatne.sk.

Autor: Jan Lidmaňský