Americká hodinářská značka Hamilton se zařadila mezi podporovatele švýcarského startupu smartflyer, který vyvíjí hybridní čtyřmístný letoun SFX1.

Startup smartflyer založil v roce 2016 profecionální pilot Rolf Stuber. Se svým týmem vyvíjí hybridní elektrický letoun. Jejich současný projekt, SFX1, je čtyřmístné osobní letadlo, pilotovaný let je naplánován na roku 2023. O pět let později má být k dispozici ke koupi.

Značka Hamilton se letectví věnuje více než sto let a to prostřednictvím svých hodinek. Již v roce 1918 značka vyrobila náramkové hodinky pro americkou leteckou poštu. Nyní má hodinek odkazujících na létání desítky.

Hybridní elektrické letadlo SFX1
Hybridní elektrické letadlo SFX1

Hybridní elektrické letadlo SFX1 má mít kapacitu pro čtyři cestující. V kabině má být díky tichému elektrickému pohonu takový klid, že pasažéři nebudou mustet mít sluchátka. Dolet má činit 800 km (téměř 500 mil) a cestovní rychlost asi 220 km / h (138 mph). Čistě elektrický pohon je použit při vzletu a přistání, které tak budou bez emisí. Během letu potřebnou elektrickou energii dodává prodlužovač doletu v podobě malého spalovacího motoru, který pohání generátor.

Smartflyer SFX1 má rozpětí křídel 12 metrů. Délka trupu je 8,25 metru. Letoun má mít až o 30 % nižší provozní náklady než srovnatelné letadlo s tradičním pohonem a o 50 % nižší emise CO2.

Andrej Poliak