Mezinárodní federace dostihových autorit (IFHA – International Federation of Horseracing Authorities) ve spolupráci se švýcarskou hodinářskou značkou Longines vyhlásila osmý ročník Longines World Racing Awards 2020. Poprvé v kategofii nejlepší závod uspěla Anglie.

Slavnostní vyhlášení vítězů se poprvé v historii odehrálo on-line. Událostí z anglického National Horse Racing Museum provázela známá televizní moderátorka Francesca Cumani.

Pětiletý irský hnědák Ghaiyyath
Pětiletý irský hnědák Ghaiyyath

Nejlepším závodním koněm sezóny 2020 se díky ratingu 130 stal pětiletý irský hnědák Ghaiyyath. Nejvyššího hodnocení se mu dostalo již na sklonku loňského roku, kdy si odnesl dvě ceny Horse of the Year a Champion Older Horse v rámci Cartier Racing Awards. Jen o čtyři body za ním zaostal vítěz Kentucky Derby americký plnokrevník Authentic.

Podívejte se na záznam vyhlášení na Longines World Racing Award na youtube kanále Longines

Ital Franki Dettori
Ital Franki Dettori

Nejlepším žokejem světa se počtvrté v historii ocenění stal Ital Franki Dettori. Letos bral cenu potřetí za sebou. Nejlepším dostihem sezóny se stal závod Juddmonte International Stakes (G1), který se konal na York Racecourse v Anglii. V historii Longines World Racing Awards je to poprvé, co se z vítězství radovali pořadatele dostihu v Anglii. Dosud si ocenění vysloužil čtyřikrát francouzský dostih Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (G1) (2015, 2017, 2018, a 2019) a jednou v roce 2016 americký dostih Breeders’ Cup Classic (G1).

Andrej Poliak