Před 53 lety byly hodinky Omega prvními časomírami na Měsíci. Nyní se švýcarská značka zaměřuje na oběžnou dráhu Země. Projekt Privateer, jehož se stala partnerem, si klade za cíl podrobně zmapovat nebezpečné objekty na orbitě.

Omega se v lednu letošního roku stala partnerem start-upu ClearSpace. Jak z jeho názvu vyplývá, jeho misí je „vyčistit vesmír“. Na oběžné dráze země je podle informací start-upu více než 3400 aktivních satelitů. Kromě nich se ale kolem Země prohání více než 27 000 různých lidmi vyrobených objektů, které tyto pro Zemi životně důležité satelity ohrožují. Jsou to přitom jen objekty o velikosti sofbalového míčku. Těch menších (1 mm+) se po orbitě rychlostí až 7,5 km/hod odhadem NASA pohybuje více než 100 milionů.

Zakladatelé projektu Privateer: Dr. Moriba Jah, Steve Wozniak a Alex Fielding

Satelity jsou klíčové pro ekonomiku i samotnou budoucnost planety. Internet, pohyb zboží, autonomní automobily, navigace, monitoring změn klimatu, varovné systémy před ničivými tsunami, předpovědi počasí a mnoho další lidských činností závisí na fungování satelitů. V příštích deseti letech jich má na oběžné dráze podle Northern Sky Research přibýt více než 24 000.

Každý rok se počet nebezpečných objektů na oběžné dráze zvyšuje o více než 70. Projekt Privateer, který založili Steve Wozniak, Alex Fielding a dokror Moriga Jah, si klade za cíl tyto objekty pečlivě zmapovat.

 

Andrej Poliak