Hodináři z ELTON hodinářská v Novém Městě nad Metují v nadcházejících dnech představí nový počin PRIM určený „pro muže s duší dobrodruha“. Nové časomíry mají být určeny „pod vodu“.

Zda se bude jednat o první časomíry PRIM s označením Diver Watch není zatím známé. Nicméně v současnosti má česká manufaktura v nabídce hodinky s vodotěsností maximálně do 100 metrů. Jde například o hodinky PRIM modelové řady Orlík.

PRIM Orlík vyrobené v první polovině 60. let minulého století pro účely Československé lidové armády měly vodotěsnost 60 metrů. Zajímavostí je, že vodotěsná korunka tehdy nebyla šroubovací.

„Hodinky ORLÍK vyrábí Chronotechna v Novém Městě nad Metují. Jsou určeny pro potápěče a výrobce uvádí, že se mohou používat do hloubky 60 metrů.“

Ostravský horník, III. ročník, únor 1966

S novým počinem, který novoměští hodináři chtějí představit v řádu dnů, se bude možné podívat pod „legendární, záhadnou a nepokořenou“ hlubinu. Láká ELTON hodinářská v emailovém newsletteru své příznivce. „Hlubina, která před pár dny poodhalila něco málo ze svého tajemství. Mnohem víc však ještě k odhalení zbývá.“

S největší pravděpodobností může jednat o Hranickou propast, nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni na světě. V roce 2016 speleologové naměřili hloubku 404 metrů. Na počátku letošního srpna pak s pomocí speciálního robota dosáhli hloubky 450 metrů. Podle odhadů odborníků by hloubka zatopené části mohla dosahovat až jeden kilometr.

Hranickou propast vědci zkoumají od 60. let minulého století.

Andrej Poliak