Oslavovaná videoherní série Gran Tourismo letos slaví 25. narozeniny. Za čtvrt století bylo vydáno sedm pokračování. A k oslavě se hodí dárek. Tím je speciálně pro tento herní simulátor vyvinuté Ferrari Vision Gran Turismo.

Jednomístný vůz s uzavřenými koly, je prvním koncepčním vozem Ferrari vytvořeným speciálně pro virtuální svět motoristického sportu. Design vozu má pevné kořeny v bezkonkurenční závodní tradici maranellské automobilky a číslo 75 na jeho bocích odráží toto vznešené dědictví.

Ferrari Vision Gran Turismo využívá stejnou architekturu třílitrového turbodieselu V6, která byla použita v modelech 296 GTB, 296 GTS a 296 GT3 a která pohání také nový model 499P. Dosahuje působivého výkonu 1030 koní při neuvěřitelných 9000 otáčkách za minutu a točivého momentu 900 newtonmetrů při 5500 otáčkách za minutu.

Uvedením Ferrari Vision Gran Turismo na konci listopadu v rámci světového finále GT v Monte Carlu se tak oficiálně uzavírají oslavy 75. výročí, kdy v roce 1947 opustil brány továrny vůbec první závodní vůz značky, model 125 S.

Simulátor vyvinula společnost Polyphony Digital Inc., dceřiná společnost Sony Interactive Entertainment Inc. Název hry – Gran Turismo (v angličtině Grand Tourer) – popisuje sportovní výkonné kupé.

Dalších 321 koní dodává trojice elektromotorů – jeden na zadní nápravě a po jednom na každém z předních kol.

Projekt Vision Gran Turismo byl zahájen při příležitosti 15. výročí hry jedinou otázkou zakladatele Gran Turisma Kazunoriho Jamaučiho: „Navrhli byste pro nás své ztvárnění ideálního vozu GT?“.

A jízdní výkony? Ferrari Vision Gran Turismo zrychlí z 0 na 100 km/hod za méně než dvě sekundy a z 0 na 200 km/hod to zvládne pod pět sekund. Na dráze může dosáhnout rychlosti přes 350 km/hod. Proslulá italská značka dokonce zveřejnila hypotetický čas na kolo na okruhu Fiorano: pod 1 minutu a 10 sekund. Reálný traťový rekord má hodnotu 1:19.00 zajetý s vozem Ferrari SF90 Stradale.

Ferrari se tohoto úkolu zhostilo a vytvořilo svůj vůbec první koncepční virtuální model s cílem rozšířit přístup ke svým jedinečným sportovním vozům a výjimečným jízdním zážitkům pro širší publikum.

Studie bude od 15. prosince do března 2023 k vidění v muzeu Ferrari v Maranellu. Fanoušci simulátoru se jej dočkají v GT7 od 23. prosince.

Andrej Poliak