Co se skrývá za tajemným piktogramem a jaké budou primky budoucnosti? Nejen to prozradila Renata Červenák Nývltová, která stojí v čele tradiční české hodinářské firmy od loňského roku.

V posledních letech se na hodinkách PRIM začal objevovat nový prvek – piktogram. Jaký je jeho původ?
Piktogram na hodinkách PRIM najdete od roku 2019. Nejprve byl pouze na primkách s naším manufakturním strojkem, postupně se ale začal objevovat na všech modelech. Nechali jsme se inspirovat typickým tvarem průčelí domů na náměstí v Novém Městě nad Metují. Naše firma, respektive její právní předchůdci, zde hodinky vyrábí už od 50. let 20. století. Žádné jiné místo není s primkami historicky tolik spojené, tím je naše město opravdu výjimečné. Mimochodem symbolika novoměstských oblouků se objevuje třeba už na výročních odznáčcích firmy ELTON z roku 1979.

Používáte ho tedy pro lepší identifikaci hodinek z Nového Města nad Metují?
Říkáte to úplně přesně. Asi víte, že na trhu jsou dnes bohužel dvoje primky a zákazníci jsou někdy zmatení. Piktogram je takový punc originality, který jim usnadní orientaci. Máme ho registrovaný jako ochrannou známku, v ČR i mezinárodně, takže pokud je na hodinkách piktogram, jde zaručeně o náš výrobek.

Blíží se kulaté výročí prvních československých hodinek SPARTAK, vyrobených v roce 1954. Připravujete nějakou novinku pro české hodinářské fanoušky?
Aktuálně se soustředíme na přípravu projektů pro rok 2023, v plném proudu je výroba letošních novinek. Tak významné výročí ale samozřejmě nehodláme opomenout. Ve stejném roce bude i půlkulaté výročí založení společnosti ELTON, takže skutečně bude co slavit a určitě to bude stylové. Samotný SPARTAK, který stál na počátku české hodinářské tradice, je jedním z modelů, ke kterým se pravidelně vracíme. Tehdy se podařil novoměstským hodinářům opravdu mistrovský kousek. S nástroji, které vznikaly v podstatě za pochodu, a s minimem zkušeností dokázali vytvořit hodinky, které dodnes neztratily své kouzlo.

PRIM Orlík 38 D LE na zápěstí ambasadorky značky atletky Adély Sádlové

Pokud byste měla jmenovat jediné hodinky, které jsou pro vás srdeční záležitostí, jaké to budou?
Určitě PRIM ORLÍK, to je naše ikona číslo jedna. Letošní rok je i tak trochu ve znamení Orlíků. Nechali jsme se jeho fascinujícím příběhem inspirovat hned třikrát a pokaždé jde o jedinečnou edici. Model z titan damašku je beznadějně vyprodaný, právě probíhají rezervace speciální edice PRIM ORLÍK 2022 a vrcholí příprava další novinky. Budou to historicky první dámské Orlíky, které představíme v průběhu léta. Jsem nesmírně zvědavá na reakce. Naši designéři a konstruktéři přišli se skvělými nápady a z výsledku jsme nadšení.

ČTĚTE: PRIM Orlík dobývá svět žen

Mapujete výskyt i historických Orlíků, jejich pohyb a cenu, za kterou se prodávají?
Vzhledem k historii modelu to samozřejmě zpovzdálí sledujeme, o některých hodinkách víme, část z těch tří set vyrobených kusů je nicméně stále ztracená. Po zprávách, za jakou částku se nyní Orlíky nabízejí, se samozřejmě zvýšila snaha je nalézt. Vzhledem k tomu, že šlo o hodinky, určené pro nošení při vojenských operacích, je dnes naděje na objevení Orlíků v dobrém stavu dost mizivá. Poptávka ale roste i po dalších zajímavých starých modelech. Cena primek stoupá kontinuálně, pro nás je samozřejmě zajímavý fakt, že se to netýká jen původních modelů, ale také například našich vyprodaných limitek.

Vy sama pocházíte přímo z Nového Města nad Metují – nenapadlo vás pátrat po nějakém raritním modelu? Kde jinde by se dal najít vzácný unikát než ve městě, kde se vyrobily miliony primek?
Původní modely mají samozřejmě své kouzlo, i já nosím občas vintage primky, které mi v naší manufaktuře pečlivě zrenovovali. Přiznám se ale, že pátrání po starých hodinkách mne úplně neláká. Mnohem větším dobrodružstvím a někdy adrenalinem je pro mne aktuálně sledovat vznik nových modelů. Od prvotního nápadu přes návrhy designu a vymýšlení technologického řešení až po chvíli, kdy držím v ruce prototyp. Stojí za tím samozřejmě hodiny a hodiny práce mých kolegů, někdy je potřeba překonat řadu problémů, zapracovat desítky připomínek od týmu, který se na nových hodinkách podílí. Málokdo si uvědomuje, jak složitá a komplexní je výroba mechanických hodinek. O to víc jsem hrdá na to, že naše firma tuto tradici rozvíjí a pokračuje v ní.

Konstrukční novinky vašich in-house strojků jsou v posledních letech zpravidla spojené s některou z limitovaných edic. Plánujete další rozšíření portfolia manufakturních strojků?
V loňském roce jsme začali intenzivně pracovat na upgradu mechanických strojků. V současné době máme smontován první prototyp, který je ve zkouškách u našeho hlavního hodináře. Jeho připomínky a poznatky bude nyní zapracovávat konstrukční oddělení. Nejdeme však směrem přidávání dalších hodinářských komplikací. Nový strojek by měl být subtilnější, zaměřili jsme se i na estetickou stránku a vylepšení jeho vlastností, jako je přesnost nebo rezerva nátahu. Primky mají ambici zůstat nadčasové, často se dědí v rodině z generace na generaci. Módní výstřelky, které jsou v kurzu jednu dvě sezony, nás nechávají chladnými. Co nás naopak velmi baví, je práce se zajímavými materiály. To, že jdeme správnou cestou, nám potvrzuje i zájem a pozitivní reakce veřejnosti.

Limitovaná edice PRIM MIG15

Oslovuje vás práce někoho ze současných designérů? Máte vizi nějaké formy spolupráce?
Český design obecně je na vysoké úrovni a v posledních letech se objevuje řada talentů, jejichž práce jsou bezesporu zajímavé. V současné době však tímto směrem nepůjdeme. Výjimkou je úspěšná spolupráce s průmyslovým designérem Lukášem Tanečkem, který se podílel například na limitce PRIM MIG 15. Většina našich modelů je nicméně dílem vlastního týmu. Tento přístup nám umožňuje vystihnout DNA značky a pružně reagovat na podněty kolegů i zákazníků.

Jakou cestou půjdou hodinky PRIM v budoucnosti? Budete se držet své tradice, nebo nás čekají třeba i „chytré primky“?
O chytrých primkách zatím moc nepřemýšlíme. Neodpovídá to filosofii naší společnosti. Vyrábíme hodinky s trvalou hodnotou, která v čase stoupá, podobně jako například u šperků a uměleckých předmětů. Chytré hodinky patří podle mne do úplně jiné kategorie. Už v okamžiku, kdy je koupíte, jejich cena klesá. Za pár měsíců už jde o zastaralou technologii, kterou je potřeba vyměnit za novější model. Oproti tomu mechanické hodinky nestárnou, jejich výroba není závislá na dodávkách čipů, když se rozbijí, nevyhodíte je, ale necháte opravit a mohou sloužit další desítky let. Zatím tedy určitě půjdeme cestou klasických mechanických strojků. To je naše tradice, na kterou jsme pyšní a které si vážíme.

Advertorial