České hodinky Robot, respektive jejich výrobce Bohematic s.r.o., mají hned dvojitou nominaci na Ceny Czech Grand Design 2023.

Na stránkách prestižního ocenění Czech Grand Design je sice u nominace v kategorii Výrobce roku uvedena značka Robot, ale ta není právnickou osobou. Je obchodní značkou společnosti Bohematic, která hodinky v Novém Městě nad Metují vyrábí. Do července 2022 hodinky nesly jméno Bohematic.

To ale nemění nic na faktu, že design českých hodinek se švýcarskými strojky slaví na poli designu další dílčí úspěch. Ten první zaznamenaly před dvěma lety, když designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj získali ocenění Czech Grand Design 2021 v kategorii Designér šperku roku za hodinky Bohematic Aerodynamic.

Novoměstská značka si letos širší nominaci v kategorii Výrobce roku vysloužila za dva nové loňské počiny – Graphic Analog z pera Radka Siduna a dámskou řadu IDA od Lucie Koldové.

Koldová si navíc vysloužila osobní nominaci v hlavní kategorii Designér/ka roku alias Ceně Ministerstva kultury ČR. Vedle hodinek organizátory ocenění zaujaly její další projekty: svítidlo SPECTRA (Designblok Cosmos), ovládací tlačítka Dot.Dot a Linka (Alca).

Česko-palestinská designérka Yara Abu Aataya

Za zmínku stojí rovněž nominace česko-palestinské designérky Yara Abu Aataya v kategorii Objev roku. Ta si nominaci vedle návrhu kolekce svítidel vysloužila za přesýpací hodiny ~1 hour.

Andrej Poliak

Široké nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii ve čtvrtek 29. února 2024 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně u příležitosti zahájení výstavy Out of the Blue loňských Grand designérů, studia Lexová&Smetana. Slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií, absolutního vítěze napříč obory – Grand Designéra/ky 2023 – i nového čestného člena Síně slávy českého designu proběhne v rámci kreativního galavečera v pražském Stavovském divadle 3. března 2023.