Před sedmi lety byla v rámci Salonu výjimečných hodinek (SEW) v Brně udělena poprvé cena návštěvnků výstavy Hodinky roku. V říjnu se bude v Praze konečně konat odkládaný sedmý ročník.

ČTĚTE: Výstava SEW Praha se bude konat na konci října

ČTĚTE: SEW: Ohlédnutí za anketou Hodinky roku – 1. díl

Projděme se minulostí a připomeňme si, které horologické kousky zaujaly nejvíce návštěvníků jednotlivých ročníků výstavy Salon exceptional Watches (SEW).

Třetí ročník veletrhu výjimečných hodinek byl tentokráte trošku jiný. Organizátorům se totiž podařilo skvěle doladit program, vybrat pestré portfolio vystavovatelů a ty navíc doplnit expozicí historických modelů značky Longines. Ty osobně vybírala rodilá Češka, kurátorka muzea v Saint Imier Marie Reber, která s jejich pomocí přednášela nejenom o historii značky s okřídlenými přesýpacími hodinami ve znaku, ale zaměřila se také na historický vývoj jejího povědomí v českých zemích a na Slovensku.

Hlavní roli na SEW však hrály novinky, a tak hned v průběhu zahajování došlo ke korunovaci slavné tuzemské tenistky Lucie Šafářové na českou ambasadorku značky TAG Heuer. Svou premiéru si zde odbyly také dva poslední počiny korunního prince českého steampunku Ondřeje Berkuse, který poprvé na veřejnosti odhalil nejenom svůj tourbillon se čtvrťovým bitím, ale také věčný kalendář vlastní výroby. Posluchače auly Moravské galerie zaujal Jan Prokop, který s designérem Petrem Kubíkem dovolil rovněž nahlédnout do tajů návrhů struktury pouzdra z duplexní oceli, safírových a lepených skel či tvorby vlastních korunek pro vlastní značku Prokop & Brož.

O své know-how se podělili také zástupci značek Carl F. Bucherer, H. Moser & Cie., Seiko, Sinn, Zenith či Yvan Arpa prezentující vlastní brand ArtyA. Skvostnou tečkou za dvoudenní výstavou bylo i ocenění hodinek roku, kterými se stal věčný kalendář manufaktury H. Moser & Cie., a to Endeavour Perpetual Calendar Concept.

Čtvrtý ročník zůstal věrný Brnu. Výstavu tikajících strojků opět hostila Moravská Galerie. Mezi významnými hosty nechyběl například Xavier de Roquemaurel, CEO značky CZAPEK Genève,
která na SEW oficiálně vstoupila na český trh. Hodinařinu přišel obdivovat také atlet a ambasador značky BALL Watch Roman Šebrle. Slavnostním ceremoniálem prováděla moderátorka Sandra Parmová. Cenu Watch of The Year 2017 získala značka IWC za model Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph.

Příště se podíváme na roky 2018 a 2019.

Andrej Poliak, archiv Watch It!