Do třetice se setkáváme nad ohlédnutí za domácí anketou Hodinky roku. V říjnu se bude v Praze konečně konat odkládaný sedmý ročník Salon Exceptional Watches (SEW), v rámci kterého budou vyhlášení Hodinky roku.

Projděme se minulostí a připomeňme si, které horologické kousky zaujaly nejvíce návštěvníků jednotlivých ročníků výstavy Salon exceptional Watches (Salon výjimečných hodinek).

ČTĚTE: Výstava SEW Praha se bude konat na konci října

ČTĚTE: SEW: Ohlédnutí za anketou Hodinky roku – 1. díl

ČTĚTE: SEW: Ohlédnutí za anketou Hodinky roku – 2. díl

Salon Exceptional Watches potvrdil svou pozici největšího veletrhu luxusních hodinek ve střední a východní Evropě. Na pátém ročníku salon přivítal více než 2000 návštěvníků, kteří mohli obdivovat produkci 33 značek z osmi zemí. Stejně jako v předchozích letech i letos lákaly desítky přednášek a diskuze, z nichž nejzajímavější byla beseda zástupců trojice značek, kteří hledali odpověď na otázky: Jsou chytré hodinky součástí světa časomír? A jaká je jejich budoucnost?

Nechybělo ani ocenění hodinek výstavy, přičemž trofej Watch of the Year 2018 získal chronograf Faubourg De Cracovie od značky Czapek Genève. V internetové soutěži nejvíce bodoval steampunkový Regutron z pražského ateliéru Prokop & Brož.

Šestý ročník představoval pro SEW významnou změnu V termínu od 19. do 20. října 2019 totiž brněnskou Moravskou galerii vystřítal reprezentativní novorenesanční Palác Žofín v Praze. Cenu za přínos hodinářství převzal vždy dobře naladěný Jean-Marie Schaller,
vlastník značky Louis Moinet (rozhovor s ním jsme přinesli ve vydání číslo 39 v zimě 2019). Tikající časomíry čtyřiačtyřiceti hodinářských značek z osmi zemí světa přišlo na Žofín obdivovat více než 2500 návštěvníků.

„Oproti jiným výstavám se námi organizovaný SEW
liší hlavně v tom, že si návštěvníci mohou většinu hodinek nejenom na místě osahat, vyzkoušet či koupit, ale mnohdy se potkat přímo se zástupci konkrétní značky, a v některých případech dokonce s majiteli či samotnými hodináři,“ prozradil ředitel výstavy Jan Pokorný.

Dvoudenní výstavu doprovázel hlas moderátorky Sandry Parmové, která se ujala slova i v případě vyhlášení ankety hodinek roku. Ocenění Watch of the Year si, a to
už podruhé v pořadí, odnesly náramkové hodinky z ateliéru Czapek Genéve, a to konkrétně model Place Vendôme „Ombres“ (131 z 1563 hlasů), který byl těsně následován počiny značek H. Moser & Cie, Junghans a Breguet. V internetovém hlasování však přitáhly nejvíce pozornosti extravagantní hodinky značky ArtyA.

Bohužel v roce 2020 se SEW kvůli pandemii koronaviru nekonal.

Andrej Poliak, archiv Watch It!