Zatímco k prověření vlastností hodinek je týden relativně krátká doba, ve světě věčných kalendářů se jedná o zanedbatelný okamžik. Stejně tak je tomu u irské whiskey, za kterou jsem se vydal do půvabného městečka Tullamore. Sportovní aktivity tentokrát nahradila degustace a volnočasové oblečení oblek s košilí. Jak zlaté Endeavour reprezentovaly?

Dirigent věčnosti

O manufaktuře H. Moser & Cie. je v poslední době hodně slyšet. A aby ne. Podařilo se jí šokovat extravagancí své komunikace, která se opírá o neobyčejně komplexní produkt. Přes komplikovanost svých hodinek se jí vlastně podařilo po svém definovat moderní minimalismus, jenž svou elegancí dokáže oslovit i ty, kteří by jinak společenské a designově čisté hodinky nikdy nevyhledávali. Právě tento ojedinělý přístup zaujal i mě, a to upřímně řečeno hlavně kvůli kalibru MHC 341, na němž mimo jiné pracoval nezávislý hodinář Andreas Strehler. Je totiž – ostatně jako staré dobré telefony Nokia – absolutně „blbuvzdorný“ a vskutku intuitivní. Zajímavé je také jeho zapouzdření. Já jsem sáhl po variantě z růžového zlata, jejíž povrch je povětšinou leštěný, tedy s drobnou výjimkou kartáčované plochy v levé bočnici pouzdra, ve které se nachází regulační tlačítko starající se o nastavení disku přestupného roku. Tato kartáčovaná výseč je navíc zvýrazněná jakousi vykrojenou v nožky přecházející klenbou, jež umocňuje vjem špičkového řemeslného zpracování a je jakýmsi rozpoznávacím symbolem linie Endeavour. Přestože jsem se nejdříve trochu bál velikosti samotného pouzdra, které dosahuje bez korunky pouze 40,8 mm v průměru, nakonec se ukázalo dostatečně veliké. Stříbrný číselník a útlá luneta jej opticky zvětšují. Skvěle sedí a oku lahodí. Příjemnému pocitu nahrává také skutečnost, že samotné transparentní dýnko a jeho zlatý kroužek jsou prohnuté a tím kopírují profil zápěstí, takže skvěle přilnou.

Na týden vystaráno

Ohromnou devízou hodinek Endeavour Perpetual Calendar je jejich rezerva chodu, která díky využití dvojice pérovníků pohodlně překračuje avizovaných sedm dní. Na přehledném číselníku je navíc její nátah pro pohodlnost indikovaný a na druhé straně číselníku jej opticky vyrovnává velký ukazatel data. Ten o půlnoci přeskočí na další políčko okamžitě, skokem, ale překvapí i jinou komplikací. Při vytažení korunky do první pozice (v té na rozdíl od druhé nedojde kvůli zajištění přesnosti k zastavení mimostředné vteřinky) jej lze totiž nastavovat v obou směrech, a to i při změně měsíce. Ten je znázorňován malou šipkovitou centrální ručkou, přičemž hodina, na kterou ukazuje, odpovídá logicky pořadí měsíce. O zobrazení přestupného roku se pak stará signalizační západka s dvanácticípou hvězdou s trojicí vyznačených čtyřletých cyklů, jež ovlivňují délku února. Právě při pohledu do nitra dekorovaného strojku si člověk uvědomí ten neuvěřitelný kontrast vnímání času. Zatímco toto ozubené kolečko se kolem své osy otočí jednou za 12 let, 2,5Hz setrvačka stihne ve stejném intervalu vykonat 1 893 456 000 polokmitů a v nové palírně Tullamore D.E.W. nestihnou připravit ani jeden ze tří základních destilátů nutných pro tvorbu vlajkové lodi ikonických whiskey. A samotné hodinky? Reprezentují svým dokonalým vzhledem na jedničku. Vyznavače komerčních značek však zklamou, neboť povědomí o jménu H. Moser & Cie. je více než mizivé. Ostatní potěší, že jejich představení zajistí příjemný small talk před začátkem jednání či v mém případě řízené degustace.

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar
Ref.: 1341-0103 | manuální nátah | věčný kalendář, indikátor rezervy sedmidenního nátahu | růžové 18kt zlato / ø 40,8 mm | vodotěsnost 30 m | kožený řemínek z aligátora | 1 314 900