Grand Seiko vstupuje do nového cyklu

Grand_Seiko_anniversary
Grand_Seiko_anniversary

Číslovka 60 znamená začátek nového cyklu. Každá minuta má 60 sekund, každá hodina má 60 minut. V japonské kultuře je dosažení šedesáti let věku zvláštní událostí. Znamená začátek nového cyklu. Japonská značka Grand Seiko právě letos slaví 60. výročí svého vzniku.

Historie spjatá se značkou Grand Seiko započala mnohem dříve. V roce 1881 Kintarō Hattori založil stejnojmennou společnost, která se věnovala výrobě hodinek a šperků. O 11 let později „Hodinářský král východu“ změnil název na Seikosha, což se dá volně přeložit jako Dům vynikajícího řemeslného zpracování. V roce 1924 vznikla značka hodinek Seiko.

Hodinky Seiko byly původně vyráběny dvěma různými pobočkami společnosti Seiko Corp.Daini Seikosha Co, Ltd a Suwa Seikosha Co. Dvě různé společnosti vytvořily jednu značku, aby vylepšovaly technologii prostřednictvím konkurenčního boje. V šedesátých letech 20. století byly hodinky švýcarských značek všeobecně považovány za nedostižné produkty té nejvyšší možné kvality, kterým ty v Japonsku vyráběné nesahaly ani po kotníky.

Seiko_Chronos_Crown
Úspěch modelů Chronos a Crown přesvědčil představitele Seiko ke vzniku značky Grand Seiko

S tím se ale představitelé společnosti Seiko, posilněni úspěchem hodinek Chronos a Crown, nehodlali jen tak smířit. Byli předsvědčeni, že se švýcarským kouskům dokáží vyrovnat či je dokonce předčit. Výsledkem jejich odhodlání byl v roce 1960 vznik značky Grand Seiko.

První hodinky značky Grand Seiko z roku 1960
První hodinky značky Grand Seiko z roku 1960

Světlo světa spatřily historicky první hodinky Grand Seiko. Vycházeli z konceptu modelu Crown a ve své době byly extrémně drahé. Zájemci si tehdy museli připravit částku odpovídající dnešním 300 000 až 400 000 jenů (cca až 95 000 Kč). Výrobu dostala na starost Suwa Seikosha Co. Celkem bylo vyrobeno 36 000 kusů. Nový kalibr 3180 s přesností +12 až -3 sekund denně nabídl rezervu nátahu 45 hodin. Byly to první hodinky v Japonsku, které se mohly pyšnit certifikátem nezávislého zkušebního institutu COSC (Controle Officiel Suisse des Chronometres).

Vznik značky znamenal první krok na cestě charakterizované sloganem „SEIKO of the world“. U příležitosti 60. výročí svého vzniku Grand Seiko vydala řadu speciálních limitovaných edicí.