Něco přes týden ve společnosti zlatých hodinek z produkce Carl F. Bucherer uběhl jako voda. Volba při výběru padla rovnou na ryze společenské Manero Peripheral. Schválně, jak pochodí žhavá novinka ve světě bez obleku a kravaty? Obstojí nově navržený strojek v útrapách běžného dne? Uvidíte sami. Testovací podmínky jsem zvolil snad příznačné.

Rodinné značce Carl F. Bucherer se podařilo poměrně dobře etablovat nejenom mezi významnými hráči horologie, ale také si vydobýt renomé na trhu s dalším luxusním zbožím. Manero Peripheral bylo tedy nutné podrobit zátěžovým testům ve světě, jenž těmto hodinkám právem náleží – nicméně tak trochu jinak. Přestože svým uhlazeným vzhledem, subtilním pouzdrem a jemnou konkávně prohnutou lunetou napovídají, že náleží na zápěstí konzervativního muže, který se spíše nechá vozit ve svém Mercedesu, než aby sám prahnul po vzrušení z jízdy, sáhl jsem po testosteronem překypujícím Mustangu. Důvod? Narušení zažitých konvencí. Pětilitrový motor a jeho 421 koní koneckonců slibuje mnoho adrenalinových zážitků a nutno uznat, že mechanický kalibr A2050 přetížení v driftu zvládl hravě. Periferní vahadlo certifikovaného chronometru totiž zřejmě daleko více zvládá boj s gravitací, než jak by si poradil centrálně uchycený rotor. Při svých rozměrech, tedy 40,6 mm v průměru a 11,2 mm na výšku, navíc při manipulaci s volantem na zápěstí nikterak nepřekáží, což se o některých jiných hodinkách poplatných trendům říci nedá.

V lepší společnosti

Stejně jako nový osmiválcový Mustang v kabrioletu dokáže žadonit o vyjížďku a chce prostě ržát, tak Manero Peripheral prahnou po pozornosti, ačkoli jsou tak střídmé.

Lněnou sportovní košili s ohrnutým rukávem, která dělala zlatému klenotu společnost při šplhání serpentinami na Špindlerovku, bylo tedy nutné vyměnit za popelínovou a pohodlné sedačky s chlazením za stoličku barovou. Skvělou kulisou pro jemnou exhibici detailů a reliéfních indexů lakovaného číselníku se stal Hennessy bar v Hotelu Savoy. Právě zde, pod bodovými světly, vynikla ta klidná tvář Manera s klenutým safírovým sklíčkem, pod kterým osmi kroky ve vteřině plyne mimostředná vteřinka a dvojice centrálně umístěných Dauphinových ruček ze zlata. Snad jen apertura pro datum byla v ten okamžik na číselníku navíc.
Carl F. Bucherer Manero Peripheral
Ref.: 00.10917.03.33.01 | automatický nátah – periferní rotor | datum | růžové 18kt zlato / ø 40,6 mm | vodotěsnost 30 m | kožený řemínek z aligátora | více o Manero Peripheral a kalibru A2050 ve Watch It! #25 | 437 000 Kč